logo-vodu
اخبارعلمی-داخلی
                  
۱۳۹۶/۱۱/۱۰
                
5 سال قبل

کلید حل مشکلات انرژی در دستان جوانان استارتاپی

انرژی-انجمن علمی انرژی ایران-بهره وری

دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به نقش اساسی فناوری در بهره وری انرژی گفت: فناوری دانشی است که ما را به سمت حل مشکلات انرژی در کشور پیش می برد و کلید آن در دست جوانان با نگاه استارتاپی است.

سیروس وطنخواه امروز سه شنبه در چهارمین کنفرانس بین المللی انجمن علمی انرژی ایران که با رویکرد انرژی، ایمنی و محیط زیست در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی آغاز شد، گفت: جوانان خلاق ایرانی قادر خواهند بود اقتصاد کشور را از مسیرهای ستنی و بوروکراتیک گذشته بیرون آورند و در ریل توسعه شتاب بخشند.
دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی افزود: انرژی یکی از چالشی ترین و راهبردی ترین موضوعات است که اکنون به پاشنه آشیل کشور تبدیل شده و سیاست هایی که در سالهای گذشته در اولویت قرار گرفته است حل کردن مشکلات روزمره بوده و به مسائل کلان در حوزه انرژی کم توجهی شده است.
وی افزود: انرژی پایه واساس توسعه در کشور و یک مقوله راهبردی است که احتیاج به مدیریت راهبردی دارد و با توجه به اینکه در منابع انرژی چیزی کم نداریم ولی متاسفانه آمارها نشان می دهد که در حوزه بهره وری و مصرف وضعیت خوبی نداریم.
وطنخواه اظهار کرد: سیاستگذاری در انرژی بر سه ضلع محیط زیست، اقتصاد و سیاست های خارجی و داخلی استوار است و برای توسعه هر کدام از این اضلاع از همان ابتدا باید مدیریت را شروع کرد و نمی توان در مورد اقتصاد صحبت کرد و محیط زیست را لحاظ نکرد.
وی با اشاره به مشکلات آلودگی هوا در شهرهای ایران گفت: ۵۰ درصد آلودگی هوا مربوط به تولیدات بی کیفیت گازوییل در پالایشگاه ها است و ۵۰ درصد دیگر مربوط به مشکلات خودروسازان کشور است؛ اگر به دنبال حل مشکل محیط زیست هستیم باید اقتصاد و سیاست های داخلی و خارجی را مدیریت مناسب کنیم.
وی با انتقاد از سیاستگذاری ها در حوزه انرژی گفت: قانون اصلاح الگوی مصرف چندین سال است که در مجلس تصویب شده است ولی هنوز به اجرا در نیامده و امروز جایگاه انرژی های تجدید پذیر در کشور مشخص نیست در حالی که این انرژی پاک باید برای ورود به سبد انرژی در کشور دست و پا بزند.
کنفرانس بین المللی فناوری و مدیریت انرژی با هدف تقویت و توسعه دانش در حوزه انرژی و آگاهی متخصصان داخلی و بین المللی با حضور اساتید دانشگاه و مسئولان وزارت نیرو و ستاد انرژی های تجدید پذیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به مدت دو روز برگزار می شود و در نشست های تخصصی و سخنرانی های عمومی، به مهم ترین موضوعات پیرامون چالش های انرژی در ایران و جهان و انرژی های تجدیدپذیر می پردازد.


منبع:خبرگزاری ایرنا/

پست های مرتبط