logo-vodu
اخبار علمی-خارجی
                  
۱۳۹۶/۱۱/۱۰
                
5 سال قبل

چاپ سه‌بعدی اشیا با قابلیت تغییررنگ

چاپگر سه بعدی-رنگ آمیزی

محققان MIT راهکاری را ابداع کردند که امکان تغییر رنگ اشیای تولید شده یا استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی را فراهم می‌کند.

از پایگاه خبری ساینس، در این تکنیک جدید که ColorFab نام دارد، از نوعی مرکب خاص استفاده می شود که در مجاورت نور UV تغییر رنگ می‌دهد و تنها در ۲۰ دقیقه رنگ شی را تغییر می‌دهد.
این مرکب از یک رنگ اصلی، ماده ظاهرکننده عکس و تعدادی رنگ‌های حساس به نور ساخته شده است. رنگ‌های حساس به نور موجب تغییر رنگ اصلی مرکب و ماده ظاهر کننده عکس موجب خشک شدن رنگ ها در جریان چاپ سه‌بعدی می‌شوند.
در حال حاضر این تکنیک روی مواد پلاستیکی و سایر مواد متداول در چاپ سه بعدی کاربرد دارد، اما محققان معتقدند به زودی با استفاده از این تکنیک می‌توان رنگ لباس ها و وسایل دیگر را نیز تغییر داد.
سیستم‌های تغییر رنگ موجود محدودیت‌هایی دارند که تنها امکان استفاده از تک رنگ‌ها و طرح های دوبعدی را میسر می‌کنند. اما تکنیک جدید امکان تغییررنگ اشیای تمام رنگی را فراهم می‌کند.
محققان برای این کار ابتدا با استفاده از رابط ColorFab مدل سه‌بعدی موردنظر را بارگذاری کرده و الگوی رنگی موردنظر را انتخاب می‌کنند. در مرحله بعد مدل موردنظر به صورت تمام رنگی چاپ می‌شود. برای تغییر رنگ‌های شی موردنظر با استفاده از پرتوهای UV رنگ‌های دلخواه فعال می‌شوند. این فناوری امکان رنگ‌آمیزی اشیای شفاف و شفاف کردن اشیای رنگی را نیز در اختیار می‌گذارد.


منبع:خبرگزاری ایرنا/

پست های مرتبط