logo-vodu
اخبارعلمی-داخلی
                  
۱۳۹۶/۰۳/۰۵
                
2 سال قبل

پایش آبسنگ های مرجانی استان بوشهر

محیط زیست-آبسنگ های مرجانی

مدیر کل دفتر زیست بوم های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پایش آبسنگ های مرجانی استان بوشهر در ماههای فروردین و اردیبهشت یعنی پیش از شروع فصل گرما و گرم شدن آبهای خلیج فارس انجام شد.

داود میرشکار افزود: این پایش با هدف تعیین وضعیت سلامت زیستگاه های با اهمیت آبسنگ های مرجانی، وضعیت تغییرات رنگی آبسنگ ها، پراکنش و فراوانی ماهیان زینتی و بی مهرگان این زیستگاه ها انجام شده است.
وی اظهار کرد: بعد از پایان فصل گرما نیز پایش دیگری در منطقه انجام می شود که اطلاعات و داده های آن با داده های این پایش جمع بندی و وضعیت نهایی آبسنگ ها از نظر سلامت، پراکندگی و میزان تلفات مشخص می شود.
وی گفت: در حال حاضر تهدیدات اصلی آبسنگ های مرجانی و زیستگاه های آنها وجود تورهای صیادی، گرگور ( نوعی ابزار صیادی ) و صیادی غیر مسئولانه است.
مدیر کل دفتر زیست بوم های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: وجود خرده های مرجانی فراوان در ایستگاه های پایش نشان از تعدد لنگراندازی در این ایستگاه ها دارد که این روند تلفات زیادی از جمعیت آبسنگ ها را به همراه دارد.
وی اظهار کرد: همچنین طی این عملیات مطالعاتی، ماهیان زینتی گرفتار در گرگورها نیز آزاد و رها سازی شدند.
میرشکار با بیان اینکه در این پایش هیچ گونه سفیدشدگی در آبسنگ های مرجانی مشاهده نشده است، گفت: اما به طور کلی وضعیت آبسنگ های مرجانی به لحاظ وجود تهدیدات شیلاتی مطلوب نیست.
سفید شدگی یکی از مشکلات شایع آبسنگ های مرجانی است که معمولا با بالا رفتن دمای آب و کدورت بروز می کند.
وی افزود: همچنین در این عملیات مطالعاتی ضمن همراهی محققان دانشگاهی، بیماری های آبسنگ های مرجانی نیز مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد در زیستگاه منطقه نایبند دو نوع بیماری آبسنگ ها را تهدید می کند، اما در جزیره خارک در محدوده مطالعه شده بیماری مشاهده نشده است، اما مطالعات در این زمینه همچنان ادامه دارد.
*** آبسنگ های مرجانی
آبسنگ مرجانی یا صخره‌های مرجانی از قدیمی ‌ترین و غنی‌ ترین اجتماع موجودات زنده بر روی زمین هستند. بیشتر صخره‌های مرجانی بین ۵ تا ۱۰ هزار سال عمر دارند و بسیاری از آنها صخره‌های آبی روی هم انباشته شده‌ای هستند که میلیونها سال قدمت دارند.
مرجان هایی که صخره‌های مرجانی را تشکیل می‌ دهند تنها در شرایط خاصی پرورش می‌ یابد، آنها در آب گرم، شور و تمیز زندگی می ‌کنند، مرجان ها همچنین فقط در آبهای کم‌ عمقی که نور خورشید بتواند به آنها برسد زندگی می‌ کنند.
بیش از ۵۰ گونه آبسنگ مرجانی در خلیج فارس و دریای عمان وجود دارد که عوامل مختلفی مانند آلودگی های نفتی، پساب ها و چند سالی است ریزگردها حیات این گونه های ارزشمند را تحت تاثیر قرار داده است.
با توجه به اینکه آبسنگ های مرجانی به عنوان جنگل های دریایی و همچنین مامن انواع آبزیان است، از این رو حفاظت از آنها باید جدی گرفته شود؛ زیرا نابودی آنها تهدیدی برای دیگر آبزیان خواهد بود.


منبع:خبرگزاری ایرنا/

پست های مرتبط