logo-vodu
اخبار فرهنگی و هنری-داخلی
                  
۱۳۹۶/۰۷/۲۶
                
2 سال قبل

وزیر ارشاد: در پی راهکار اقتصادی اکران فیلم های خارجی هستیم

وزیر ارشاد-فیلم خارجی-جلسه هیات دولت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: به دنبال راهکاری برای اکران فیلم های خارجی هستیم که منافع بیشتر و هزینه کمتری داشته باشد.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز چهارشنبه پس از جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اکران فیلم های خارجی در سینماهای ایران موضوعی است که در دهه های مختلف محل بحث و گفت وگو بوده و موافقان این تصمیم معتقدند فیلم های خارجی خوبی در سطح جهان داریم و اکران این آثار به اقتصاد سینما کمک می کند.
وی ادامه داد: تنوع این محصولات کمک می کند اوقات فراغت در سینما را افزایش داده و سالن ها و اقتصاد سینما را در یک گردش مثبت تر قرار دهیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: طبعا وقتی که این فیلم ها ارائه می شوند، ضوابط عرضه را در حوزه ارائه باید داشته باشند تا امکان نمایش پیدا کنند، مشابه همان مواردی که فیلم های داخلی طی می کنند. با این استدلال ها موافقان از اینکه سالن های سینما را بر روی فیلم های خارجی باز کنیم، حمایت می کنند زیرا کمک کننده اقتصاد سینما و ایجاد کننده یک فضای بهتر در حوزه سینما خواهد شد.
صالحی ادامه داد: منتقدان این اتفاق هم استدلال های خود را دارند و با توجه به تعداد محدود سالن های سینما در کشور معتقدند در همین حدی که ما سالن سینما داریم، بعضا امکان نمایش برای برخی از فیلم های تولید شده داخلی وجود ندارد و برای برخی از فیلم های خوب زمان کافی اکران نیست.
وزیر افزود: حدود ١٠٠ فیلم در سال تولید می شود و عملا همه آن ها در یک بازه یک ساله امکان اکران پیدا نمی کنند و ممکن است اکران فیلم های خارجی به تولید داخل صدمه بزند و باعث از دست دادن عرصه و عرضه تولیدات داخلی در حوزه سینما شود.
صالحی افزود: این دو مجموعه استدلال در شورای پروانه نمایش محل بحث است و طبعا تلاش می کنیم آنچه حاصل می شود اتفاقی باشد که منافع بیشتر و هزینه های کمتری داشته باشد.
بنابر اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،وزیر، درباره ثبت نام زائرین اربعین در سامانه اربعین و پرداخت وجوه بیمه آن ها برای این سفر گفت: این سامانه کنترل کننده تردد مردم در شرایط عراق است و به ساماندهی مناسبتر رفت وآمد به عراق برای شرکت در مراسم اربعین کمک می کند و برخی از اتفاقاتی که در سال های قبل افتاده و موجب مشکلاتی برای زائرین و همچنین در روابط بین ایران و عراق شده را مدیریت می کند.
او درباره پیشنهاد ثبت هفته کرامت در تقویم ملی اظهار داشت: دهه کرامت از دهه های مهم در ایام کشور است و به اعتبار امام رضا(ع) در مشهد که پایتخت معنوی کشور است رخ می دهد و می تواند فرصتی برای جشن ملی در فضای مذهبی باشد.
صالحی خاطر نشان کرد: این موضوع مانند موضوعات دیگر باید مسیر خود را در شورای فرهنگ عمومی که متشکل از دستگاه های مختلف است، طی کرده و مطرح شود ودستگاه ها نیز با نگاه مثبتی به این مقوله بنگرند تا در مرحله نهایی در صحن شورای انقلاب فرهنگی به رای گذاشته شود.
وی تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به طی کردن این مسیر کمک می کند، اما طبعا دستگاه های دیگری وجود دارند و وزارت ارشاد به تنهایی تصمیم گیرنده نیست.


منبع:خبرگزاری ایرنا/

پست های مرتبط