logo-vodu
اخبارحوادث- خارجی
                  
۱۳۹۶/۱۰/۲۶
                
5 سال قبل

نیروی دریایی مالزی برای نجات جان گردشگران گرفتار توفان مون سون وارد عملیات شد

مالزی-بارندگی-نیروی دریایی

یکی از ناوهای نیروی دریایی مالزی برای نجات جان ۹۳ گردشگر که در توفان فصلی مون سون در جزیره تیومان درشرق این کشور گیر افتاده بودند، وارد عملیات شد.

از خبرگزاری رسمی مالزی «برناما»، دهها گردشگر پس از آنکه توفان از روز پنجشنبه در این جزیره شدت گرفت و قایق‌های حمل و نقل را ازکار انداخت، در این جزیره محبوس شده بودند که نیروی دریایی مالزی با دریافت گزارشی از ستاد مدیریت بحران این کشور مأمور کمک به این افراد شد.
طبق این گزارش گردشگران شامل ۳۹ مالزیایی و ۵۴ خارجی از ۱۸ کشور مختلف دنیا هستند که در پرخطر ترین فصل آب و هوایی در این جزیره که در منطقه دریای جنوب چین قرار دارد، گیر افتاده اند.
آب و هوای سواحل شرقی شبه جزیره مالایا و جزیره‌های اطراف آن در شرق مالزی ماه های دسامبر و ژانویه در سردترین و پربارش ترین حالت قرار می‌گیرد که سبب ایجاد جریان های دریایی قوی و پرتلاطم و خطرناک می شود.
بسیاری از آژانس‌های مسافرتی، مسافرخانه‌ها و هتل‌های این مناطق در این موسوم آب و هوایی که اصطلاحا به آن «مون سون» گفته می‌شود، به مرخصی می‌روند اما همواره عده ای گردشگر نیز وجود دارند که به رغم وجود خطر های مرگبار، به دلایلی مانند کاهش قیمت سفر و تجربه شرایط ویژه آب و هوایی به این منطقه سفر می کنند.
این موضوع به یکی از چالش های مهم گردشگری در این منطقه تبدیل شده و عمدتا با دخالت نیروی دریایی مالزی برای نجات جان گردشگران همراه می شود.
پدیده آب و هوایی مون سون در فصل زمستان بر روی اقیانوس آرام و آبهای اطراف آن سبب ایجاد گردبادهای تند به همراه ریزش بارش های شدید و ایجاد تغییرات خطرناک در جریان های دریایی می شود.
دو ویژگی بارز ریزش های رگباری و سنگین در مدت زمان کوتاه همراه با تند بادها این پدیده را در زمان فعالیت بسیار خطرناک ساخته و تاکنون پس از بروز در کشورهای مختلف منطقه جنوب شرق آسیا ، آثار مخرب زیست محیطی و تلفات انسانی زیادی به جای گذاشته است.


منبع:خبرگزاری ایرنا/

پست های مرتبط