logo-vodu
اخبارعلمی-خارجی
                  
۱۳۹۶/۰۳/۰۴
                
2 سال قبل

ناکارآیی ردیاب‌های سلامتی در افراد چاق

ردیاب سلامتی-چاقی

محققان دانشگاه استنفورد دریافتند ابزارهای ردگیری سلامتی مانند Fitbit در مورد افراد دارای اضافه وزن به درستی کار نمی‌کنند و هنگام محاسبه میزان کاهش وزن آن‌ها دچار اشتباه می‌شوند.

از تلگراف، محققان در این آزمایش میزان دقت ۷ نوع مچ‌بند ردگیر سلامتی را به کمک ۶۰ داوطلب اندازه‌گیری کردند. امروزه این تجهیزات توسط میلیون‌ها کاربر به منظور تنظیم شیوه و نظارت بر تمرینات ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
در این تحقیقات مشخص شد اگر دستگاه میزان ضربان قلب را اندازه‌گیری کند، به احتمال زیاد کار خود را به درستی انجام می‌دهد. اما اگر میزان مصرف انرژی را اندازه‌گیری کند، به احتمال زیاد دچار اشتباهات فاحشی می‌شود. در واقع ۶ مورد از این دستگاه‌ها توانستند ضربان قلب کاربر را با ۵ درصد خطا، اندازه‌گیری کنند.
تجهیزاتی که در این آزمایش مورد بررسی قرار گرفتند شامل Apple Watch، Basis Peak، Fitbit Surge، Microsoft Band، Mio Alpha 2، PluseOn و Gear S2 بودند.
البته برخی از این دستگاه‌ها دقیق‌تر از بقیه بودند و عواملی مانند رنگ پوست و شاخص توده بدن عملکرد آن‌ها را تحت تاثیر قرار داد. اما نکته قابل توجه تحقیقات این بود که هیچ‌کدام از این دستگاه‌ها قادر نیست انرژی مصرفی بدن را با دقت کافی اندازه‌گیری کند. در واقع دقیق ترین دستگاه میزان مصرف انرژی را با ۲۷ درصد خطا و کم‌دقت‌ترین آن‌ها با ۹۳ درصد خطا اندازه‌گیری کرد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Personalized Medicine منتشر شده است.


منبع:خبرگزاری ایرنا/

پست های مرتبط