logo-vodu
اخبار سیاسی-داخلی
                  
۱۳۹۶/۰۵/۰۹
                
4 سال قبل

قدردانی کدخدایی از ظریف بابت دفاع از انتخابات در ایران

انتخابات ریاست جمهوری-کدخدایی-چارلی رز

سخنگوی شورای نگهبان با انتشار پیامی در کانال تلگرامی خود از محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه برای دفاع از انتخابات در ایران تشکر کرد.

در پیام عباسعلی کدخدایی آمده است: تشکر از وزیر محترم امور خارجه بابت دفاع از انتخابات در ایران.
وی بخش هایی از فیلم مصاحبه وزیر امور خارجه در سفر به آمریکا با چارلی رز مجری مشهور تلویزیونی آن کشور را در این زمینه منتشر کرد.
متن این مصاحبه به شرح زیر است:
«ظریف: ما امنیت را از مردم خودمان میگیریم. ما مشروعیت خود را از مردم می گیریم، وزیر دفاع جیمز متیس چند روز پیش گفت که انتخابات ریاست جمهوری ایران تقلبی بوده، چون یک سری افراد مشخص می کنند چه کسانی بتوانند نامزد ریاست جمهوری شوند. ایشان یک حقیقت واضح را فراموش کرده اند، آیا مردم ایران ۱۰ ساعت در صف رای گیری ایستاده بودند که در انتخابات تقلبی شرکت کنند؟ حتی بدتر از آن، ایرانی های لس آنجلس چهار ساعت در صف ایستادند
چارلی رز: ولی ایشان یک حقیقت دیگر را به یاد داشتند که کسانی که می خواستند نامزد شوند به آن ها اجازه داده نمی شد، شما می گویید مردم می توانستند به کسانی که اجازه نامزدی داشتند رای بدهند؟
ظریف: نه، ببینید ۱۲۰۰ نفر برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند، هیچ جای دنیا هیچ کس نمی تواند با ۱۲۰۰ نامزد انتخابات برگزار کند. باید پروسه ای وجود داشته باشد که از طریق آن افراد که صلاحیت ریاست جمهوری را ندارند حذف شوند.
چارلی رز: اما می گویند کسانی بودند که صلاحیت داشتند ولی از نظر حکومت زیادی معتدل بودند که بخواهند به آنها اجازه کاندیداتوری بدهند.
ظریف: حقیقت این است که در تمام دمکراسی های دنیا پروسه ای وجود دارد که از طریق آن کاندیداها کنار گذاشته می شوند، در آمریکا شما انتخابات درون حزبی را دارید و بقیه کشورها روش های دیگری دارند
چارلی رز: ولی در انتخابات درون حزبی آمریکا همه می توانند کاندیدا شوند و به خاطر این کنار گذاشته می شوند که در انتخابات بازنده می شوند.
ظریف: نه با اینحال کاندیداها برای اینکه اسمشان روی برگه رای نوشته شود که تعداد معینی امضا جمع کنند. پس همه جا یک ساز و کاری وجود دارد، نمی خواهم در مسائل داخلی کشورهای دیگر دخالت بکنم چون خلاف قوانین بین المللی است اما بعنوان یک فرد معمولی و نه بعنوان وزیر خارجه ایران می توانم بگویم که اگر کاندیداها پول نداشته باشند و نتوانند کمک های مالی لازم را از ابرشرکت ها و بقیه جذب کنند احتمالا نمی توانند شانسی در انتخابات داشته باشند.
چارلی رز: ولی برنی سندرز بدون دریافت پول از شرکت ها و فقط با کمک های مردمی توانست کمپین انتخاباتی موفقی داشته باشد.
ظریف: ولی در نهایت نتوانست نامزد دمکرات ها بشود و البته من احترام زیادی برای سناتور سندرز قائل هستم. پس در نهات یک فرآیند رد صلاحیت وجود دارد اما چیزی که مهم است این است که شما هم افرادی را دارید که معتقدند در آمریکا فقط اعضای سیستم حاکم می تواند کاندیدا شود. افراد ادعاهای زیادی می کنند ولی در نهایت مردم آمریکا باید تصمیم بگیرند که حق انتخاب دارند یا نه و این را با آمدن پای صندوق رای نشان می دهند. ایرانی ها می توانستند در خانه شان بمانند، هم ایرانی های داخلی کشور و هم ایرانی های لس آنجلس. فقط این سوال را جواب بدهید چرا ایرانی ها که چند نسل در آمریکا زندگی کرده اند درلس آنجلس چهارساعت در صف منتظر ماندند که رای بدهند. برای اینکه در انتخابات تقلبی شرکت کنند؟
چارلی رز: بگذارید بگویم دلیلش چیست، چون در هر انسانی عشق به وطن وجود دارد.
ظریف: نه، ولی دلیل نمی شود که افراد در یک عمل بیهوده مشارکت کنند، البته که عشق به میهن وجود دارد، من از عشق هموطنانم که در آمریکا زندگی می کنند، آگاهم، که متاسفانه توسط رئیس جمهور ترامپ و فرمان ممنوعیت مهاجرتی ایشان به آن ها توهین شده است، من از عشق آن ها به میهن و همین طور کشوری که در آن سکونت دارم آگاهم. کاندیدهایی در انخابات بودند که نقطه نظرات متفاوتی داشتند، اگر فارسی بلد بودید و مناظره های انتخاباتی ما را می دیدید متوجه می شدید که مناظره های ما هم مثل مناظره های شما، بلکه بیشتر جدی و خشن است. ما به مردم خودمان اتکا می کنیم و به خاطر همین است که نسبت به اندازه، جمعیت و مرزهای خودمان راضی هستیم و خواهان ثبات هستیم.»


منبع:خبرگزاری ایرنا/

پست های مرتبط