logo-vodu
اخبار اقتصادی-داخلی
                  
۱۳۹۶/۱۰/۱۰
                
1 سال قبل

طرح ملی تعویض مخازن فرسوده خودروهای گازسوز در قزوین کلید خورد

صنعت-انرژی-طرح ملی تعویض مخازن فرسوده

طرح ملی تعویض مخازن فرسوده خودروهای گازسوز بالای ۱۰ سال با حضور رئیس دبیرخانه دائمی سی.ان.جی کشور روز یکشنبه در قزوین کلید خورد.

این طرح به صورت آزمایشی با ارسال مخازن سی. ان. جی تولید شده در شهرک صنعتی لیای استان قزوین به چهار استان مرکزی، خوزستان، اصفهان و تهران آغاز شد.
طرح ملی تعویض مخازن فرسوده خودروهای گازسوز از امروز تا یک ماه در چهار استان به صورت آزمایشی آغاز شده و پس از آن در همه استان ها اجرا می شود.
پست بانک جمهوری اسلامی ایران اعطای تسهیلات مورد نیاز این طرح را با سود ۱۸ درصد و اقساط ۲۴ تا ۳۶ ماهه، بسته به نوع تعویض و خودروها از هشت میلیون تا ۱۵ میلیون ریال با متوسط قسط ماهانه ۵۰۰ هزار ریال برعهده گرفته است.
طرح بهره برداری از مخازن سی ان جی از سال ۸۲ در کشور آغاز شد و در سال ۸۶ به صورت جدی مورد پیگیری قرار گرفت.
بیش از پنج میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه خودروی دوگانه سوز در کشور وجود دارد که ۲ میلیون آنها تبدیل غیرمجاز بوده و فاقد شناسنامه است.
عمر مفید مخازن سی ان جی در طرح اولیه بهره برداری ۱۰ ساله بوده است و با توجه به اتمام عمر مفید این مخازن طرح تعویض آنها آغاز شد.
تا سال ۸۶ مخازن فاقد شناسنامه از کشورهای چین، هند و کره جنوبی وارد می شد اما امروزه با بومی سازی صنعت تولید مخازن سی.ان.جی بزرگترین ظرفیت تولید انواع مخازن تحت فشار کشور و منطقه در قزوین راه اندازی شده است.
شهر صنعتی لیا در ۱۴ کیلومتری جاده قزوین – بویین زهرا واقع شده در سال ۱۳۷۲ با تصویب هیئت وزیران تاسیس شد.


منبع:خبرگزاری ایرنا/

پست های مرتبط