logo-vodu
اخبارمذهبی-داخلی
                  
۱۳۹۶/۱۰/۰۷
                
2 سال قبل

شهرمقدس قم در شب وفات حضرت فاطمه معصومه(س) غرق عزا و ماتم است

وفات حضرت فاطمه معصومه(س)-عزاداری-قم

شهر مقدس قم در شب وفات بانوی کرامت حضرت فاطمه معصومه (س) دختر امام موسی کاظم(ع) و خواهر گرامی حضرت امام رضا (ع)، یکپارچه سیاه پوش و غرق در عزا و ماتم شده است.

مردم مومن و خداجوی شهر مقدس قم همراه با زائران از سراسر کشور دراین شب حزن انگیز در حرم مطهر کریمه اهل بیت (س) حضور یافته و سوگواری می‌کنند.
شیفتگان خاندان عصمت و طهارت (ع) در قالب دسته های عزاداری از نقاط مختلف قم به حرکت در آمده و در حرم مطهر حضرت معصومه (س) اجتماع کرده و در سوگ رحلت آن بانوی گرامی اسلام بر سرو سینه می‌زنند و اشک ماتم می‌ریزند.
آیین سوگواری وفات جانسوز حضرت فاطمه معصومه (س) درمسجد مقدس جمکران، دفاتر و بیوت مراجع عظام تقلید، بقاع متبرکه امامزادگان برپا شد و سخنرانان و مداحان اهل بیت(ع) گوشه‎ای از زندگانی گهربار آن بانوی گرامی اسلام را بیان کردند.
شیفتگان خاندان پیامبر اکرم (ص) ضمن عزاداری، زیارتنامه آن حضرت را با دلی شکسته و غمبار زمزمه کردند.
همچنین خادمان حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) فردا از بیت النور عبادتگاه آن حضرت به سمت مضجع شریف کریمه اهل بیت(ع) به حرکت درآمده و سوگواری می کنند.

**آیت الله سید جعفر میر عظیمی استاد برجسته حوزه علمیه قم نیز در گفت وگو با ایرنا با اشاره به برکات وجودی حضرت فاطمه معصومه (س) برای شهر مقدس قم گفت: به برکت وجود کریمه اهل بیت (س) بزرگترین حوزه علمیه جهان و مهمترین مراکز فرهنگی و دینی دراین شهر شکل گرفت و شاهد نزول برکات این بانو و رشد این شهر مذهبی در ابعاد مختلف علمی و فرهنگی بودیم که هر روز جلوه های عظمت و شکوه آن بیشتر می شود.
وی ادامه داد: روایات زیادی از امامان معصوم (س) در مورد جایگاه، عزت و اهمیت زیارت حضرت فاطمه معصومه (س) در دست است که همه آنها بیانگر عظمت بانوی با کرامت است.
آیت الله حسن ممدوحی از مدرسان حوزه علمیه قم نیز با تجلیل از شخصیت بانوی کرامت گفت: حضرت معصومه (س) در زمان حیات خود در بین بانوان جلسات درس، سخنرانی و گفت وگو داشتند و به صورت قطعی شاگردانی که راه و منش حضرت را دنبال کنند نیز تربیت کردند و بعد از وفات ایشان نیز رواق و صحن و سرای حرم آن حضرت ، پناهگاه مردم و جلوه گاه علم، معرفت، بصیرت و خرد است.
وی ادامه داد: حضرت فاطمه معصومه (س) مانند ستاره ای درخشان و گوهری گرانبها در آسمان ایران اسلامی و قم می درخشد و روز به روز پرتو شعاع نورانی این فرزند امام، تابان تر و برکات آن فزون تر می گردد.
در سال ۲۰۱ قمری درپی انتقال اجباری امام رضا(ع) پیشوای هشتم شیعیان به خراسان، حضرت معصومه(ع) بعد از یک سال تحمل دوری برادر بزرگوارش از مدینه منوره عازم خراسان شد.
حضرت فاطمه معصومه(س) در طول مسیر به علت رخداد وقایعی به شدت بیمار شد و از کاروانیان خواست تا او را به شهر قم برسانند.آن حضرت در ۲۳ ربیع الاول سال ۲۰۱ قمری به شهر قم وارد شده و مورد استقبال عده کثیری از مردم مشتاق و شیفته اهل بیت(ع) قرار گرفت.
آن بزرگوار بعد از ۱۷ روز اقامت در منزل موسی بن خزرج که به «بیت النور» شهرت یافت، در دهم ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری دیده از جهان فرو بسته و در «باغ بابلان‏» قم به خاک سپرده شد.
اخت الرضا، راضیه، مرضیه، معصومه، تقیه، نقیه، رشیده از القاب حضرت می باشد، معصومه لقب مشهور ایشان است که از حدیثی گرفته شده است حضرت علی بن موسی(ع) فرمودند:«هر کس معصومه را در قم زیارت کند مانند کسی است که مرا زیارت کرده است.


منبع:خبرگزاری ایرنا/

پست های مرتبط