logo-vodu
اخبار سیاسی-خارجی
                  
۱۳۹۶/۱۱/۱۱
                
5 سال قبل

رییس اتحادیه پزشکان ترکیه دستگیر شدند

اتحادیه پزشکان-عملیات عفرین-آنکارا

شبکه تلویزیونی ان.تی.وی اعلام کرد که پروفسور رشید توکل رییس اتحادیه پزشکان ترکیه و ۱۱ نفر از اعضای شورای مرکزی این اتحادیه به اتهام انتشار بیانیه ای علیه عملیات عفرین توسط پلیس آنکارا دستگیر شدند.

به نقل وبسایت خبری ان.تی.وی، در ادامه تحقیقات قضایی از مخالفان و معترضان به عملیات ارتش ترکیه در عفرین، دادستان کل آنکارا قرار بازداشت شماری از مدیران اتحادیه پزشکان ترکیه را صادر کرد که در پی آن، پلیس آنکارا صبح امروز با مراجعه به ساختمان مرکزی اتحادیه پزشکان ترکیه، پروفسور رشید توکل رییس این تشکیلات پزشکی را به همراه ۱۱ نفر از اعضای شورای مرکزی اتحادیه پزشکان را به اتهام مخالفت با عملیات عفرین دستگیر کرد.
به نوشته این رسانه، هفته گذشته اتحادیه پزشکان در بیانیه ای علیه عملیات عفرین با عنوان ‘نه به جنگ و حق صلح امروز’ آغاز هر گونه جنگ در منطقه را عاملی برای بروز فجایع اخلاقی و مشکلات اجتماعی دانسته و آن را یک تراژدی غم انگیز بشری توصیف کردند.
عملیات شاخه زیتون ترکیه در منطقه عفرین در شمال غربی سوریه که از روز شنبه ۲۰ ژانویه آغاز شده، در دوازدهمین روز نیز ادامه یافت و بنا به اعلام رسانه های ترکیه در جریان این عملیات بیش از ۶ هزار نیروی نظامی مشارکت کرده اند.
همزمان با آغاز این عملیات، بسیاری از مخالفان آن در داخل ترکیه دست به اعتراض خیابانی و یا انتشار مطالب انتقادی علیه عملیات عفرین زدند و آن را حمله علیه کردها نامیدند و در مقابل دولت ترکیه نیز به منظور سرکوب اعتراضات، شمار زیادی از افراد از جمله چند روزنامه نگار را دستگیر و تحقیقات قضایی از افراد حقیقی و حقوقی را آغاز کرد.
روز گذشته روزنامه حریت در خبری اعلام کرد که آلپ اصلان کویتال رهبر و موسس بنیاد خدماتی ـ آموزشی فرقان ترکیه همراه با ۲۰ نفر دیگر به اتهام انتشار مطالبی علیه عملیات عفرین در وبسایت اطلاع رسانی این بنیاد، توسط پلیس مبارزه با ترور آدانا دستگیر شده است.
وزارت کشور ترکیه نیز روز دوشنبه از دستگیری ۳۱۱ نفر به اتهام مخالفت با عملیات عفرین و تبلیغ گروه های تروریستی خبر داده بود.
دولت ترکیه هدف از این عملیات را نابودی تروریست های پ.ک.ک، ک.ج.ک، پ.ی.د، ی.پ.گ و داعش در منطقه عفرین در شمال غرب سوریه و نجات مردم این مناطق از ظلم و فشار تروریست‌ها اعلام کرده است.
دولت ترکیه همچنین این عملیات را با استناد به حق دفاع مشروع بین المللی و قطعنامه‌های مبارزه با تروریسم شورای امنیت و ماده ۵۱ منشور سازمان ملل حق خود می داند.
مقامات ترکیه اعلام کرده اند که خواهان حفظ تمامیت ارضی سوریه سوریه هستند و نیروهای نظامی این کشور، پس از سرکوب تروریست ها، منطقه را ترک خواهند کرد.


منبع:خبرگزاری ایرنا/

پست های مرتبط