logo-vodu
اخبارعلمی-خارجی
                  
۱۳۹۶/۰۱/۲۴
                
5 سال قبل

خداحافظی با ویندوز ویستا

ویندوز ویستا-مایکروسافت

۱۰ سال بعد از رونمایی از ویندوز ویستا، مایکروسافت با این محصول خود خداحافظی کرد و امروز پشتیبانی از این سیستم عامل به پایان رسید

پایگاه خبری سی‌نت، قرار بود ویندوز ویستا که با اسم رمز longhorn معرفی شد، با ارائه یک فایل سیستم جدید به نام WinFS و یک رابط کاربر جدید سیستم عامل ویندوز را متحول کند. اما در میانه راه مجبور شد این فایل سیستم را کنار بگذارد و آن را با یک مرکزداده بسیار بزرگ جایگزین کند که بین داده‌های مختلف ارتباط برقرار می‌کند و قابلیت جستجوی سریع را در اختیار می‌گذارد. این اقدام پروژه بزرگی بود که در نهایت ویستا در پیاده‌سازی آن موفق نبود.
رابط کاربر جدید ویستا نیز در واقع نسخه‌ای از رابط Aero بود که جلوه‌های گرافیکی زیبایی را به تصویر می‌کشید. همچنین یک نوار جانبی برای دسترسی سریع به گجت‌ها و منوی Start با تمرکز بر روش‌های جدید جستجو در ویندوز طراحی شده بود. نمای سه‌بعدی برنامه‌های در حال اجرا نیز با طراحی گرافیکی سنگین ساخته شده بود که با کلید ترکیبی Ctrl+Tab قابل دسترسی بود.
بخش مدیریت حساب‌های کاربری ویندوز نیز نظارت شدیدی را بر عملیات کاربر اعمال می‌کرد.
بخش عمده‌ای از این تغییرات گرافیکی عامل موجی از انتقادات نسبت به ویستا شد. سخت‌افزارهای قدیمی توانایی پردازش مناسب مولفه‌های رابط کاربر را نداشتند و به مرور ویستا به عنوان سیستم‌عاملی که حجم زیادی از منابع اصلی کامپیوتر را اشغال می‌کند، شناخته شد. در همان دوران نت بوک ها به مرور محبوب‌تر می‌شدند و ویستا فاقد کارآیی لازم در این ابزارهای الکترونیکی بود. به همین علت اغلب سازندگان نت بوک به سراغ ویندوز XP یا لینوکس رفتند.
با وجود تمام این انتقادات به کارآیی و عملکرد ویستا، این سیستم‌عامل ویژگی‌های خوبی را به مجموعه سیستم‌عامل‌های ویندوز وارد کرد. رابط جدید جستجو در منوی Start که در نسخه‌های بعدی ویندوز مورد استفاده قرار گرفت و ویژگی‌های گرافیکی و امنیتی که موجب تحول طراحی رابط ویندوز شد، نمونه‌هایی از این ویژگی‌ها هستند.

منبع:خبرگزاری ایرنا

پست های مرتبط