logo-vodu
اخبار سیاسی-خارجی
                  
۱۳۹۶/۰۷/۲۳
                
3 سال قبل

تأکید مجدد ترزا می و آنگلا مرکل بر پایبندی کشورشان به برجام

انگلیس-آلمان-برجام

ترزا می نخست‌وزیر انگلیس و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز یکشنبه در گفت‌وگوی تلفنی بر تعهد کشورشان به توافق هسته‌ای با ایران تأکید کردند.

سخنگوی دفتر نخست‌وزیری انگلیس گفت که در این مکالمه تلفنی آنها همچنین گفتند که جامعه جهانی باید اقدامات خود را برای مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه ادامه دهد و راه‌هایی را برای برطرف کردن نگرانی‌ از برنامه موشکی بالستیک ایران در نظر بگیرد.
موضع گیری رهبران دو کشور در حالی صورت می گیرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا جمعه شب گذشته و به رغم آنکه آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون هشت بار پایبندی ایران را به برجام اعلام کرده، با اعلام راهبرد جدید واشنگتن در قبال تهران، پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید نکرد و به رغم تلاش های جامعه جهانی به ویژه اروپا از تایید آن امتناع کرد
این رویکرد جدید ترامپ با اعتراض شدید بسیاری از کشورها، نهادها و مقامات بین المللی و محافل سیاسی مواجه شده است
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله در واکنشی قاطعانه به ترامپ اعلام کرد: برجام یک توافق دوجانبه نیست و به هیچ کشوری تعلق ندارد و رئیس جمهور هیچ کشوری نمی‌تواند به آن پایان دهد.
موگرینی تاکید کرد: جامعه بین المللی و اروپا نمی توانند قبول کنند که یک توافق هسته ای را که کار می کند و نتیجه داده است، منحل کنیم. آژانس بین المللی انرژی اتمی هشت بار تایید کرده که ایران تعهدات خود را انجام داده و هیچ یک از تعهدات مذکور در توافق نقض نشده است.


منبع:خبرگزاری ایرنا/

پست های مرتبط