logo-vodu
اخبار فرهنگی و هنری-داخلی
                  
۱۳۹۶/۰۴/۰۶
                
2 سال قبل

برگزاری نشست آسپک ۲۰۱۷ به میزبانی ایران

میراث فرهنگی-ایکوم-آسپک

عضو هیات اجرایی کمیته همکاری‌های بین‌المللی موزه‌های منطقه آسیا و اقیانوسیه (آسپک) در جلسه فوق ‌العاده ‘برد آسپک’ در یونسکو، از تصویب برگزاری نشست سالیانه این کمیته در آبان ماه سال جاری به ‌میزبانی ایران خبر داد

از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سیداحمد محیط ‌طباطبایی گفت: پیشنهاد میزبانی ایران برای اجلاس سالیانه آسپک در حاشیه اجلاس عمومی ایکوم (شورای غیردولتی موزه ها) در پاریس و در جلسه‌ای که کمیته ایران با سوای آکسوی رئیس کمیته بین‌المللی موزه‌ها داشت، مطرح شد و به‌ تصویب رسید.
قائم ‌مقام ایکوم ایران افزود: اعضای کمیته‌های ملی موزه‌ها در کشورهای آسیا و اقیانوسیه برای شرکت در نشست «آسپک ۲۰۱۷» در آبان‌ماه سال جاری با پشتیبانی منطقه آزاد چابهار و اداره ‌کل میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سیستان‌ و‌ بلوچستان به ایران سفر می‌کنند.

** بررسی تشکیل نیرویی ویژه برای حفاظت از موزه‌ها در مقابل تروریسم
محیط طباطبایی یکی از محورهای نشست «آسپک ۲۰۱۷» را مرتبط با پیشنهاد کمیته ملی ایران در مجمع عمومی میلان در سال ۲۰۱۶ عنوان کرد و گفت: این پیشنهاد مبتنی بر تشکیل نیرویی ویژه برای حفاظت از موزه‌ها و آثار تاریخی در مواقع جنگ و بحران‌های داخلی و بین‌المللی و حوادث طبیعی است که در مجمع عمومی سال گذشته تصویب و مقرر شد تا در نشست آسپک در چابهار مقدمات اجرایی شدن آن مورد بررسی قرار گیرد.
مشاور رئیس پژوهشگاه میراث ‌فرهنگی و گردشگری افزود: اهمیت این پیشنهاد برای آسپک از آنجا است که بخش عمده‌ای از کشورهای عضو در جنوب ‌غرب آسیا دچار بحران‌هایی از این نوع هستند و در سال‌های اخیر شاهد بوده‌ایم که حامیان و عاملان تروریسم و جنگ‌های داخلی چگونه کمر به نابودی میراث تاریخی کشورها بسته‌اند.

** برگزاری آسپک در ایران موجب افزایش اعتبار بین‌المللی موزه‌های ایرانی
محیط طباطبایی درباره اهمیت برگزاری این اجلاس در ایران گفت: میزبانی این اجلاس باعث بالا رفتن اعتبار بین‌المللی موزه‌ها و موزه‌داران ایرانی می‌شود و سطح مناسبات بین‌المللی فرهنگی ایران را ارتقا می‌بخشد.
عضو هیات اجرایی آسپک افزود: برگزاری این نشست در ایران، علاوه‌ بر ایجاد امکان ملاقات و تبادل ‌نظر و فراهم کردن زمینه ای مناسب برای تبادلات فرهنگی، در معرفی ایران به ‌عنوان قطب موزه ‌داری در منطقه آسیا و اقیانوسیه مؤثر خواهد بود.
وی ادامه داد: برگزاری این نشست در ایران در سطح ملی نیز به ارتقای فرهنگ موزه و موزه‌ داری کمک می‌کند و از آنجا که موزه‌ها و مسائل مربوط به آن یکی از ارکان سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ‌است، میراث فرهنگی ایران از فضای گفت‌ و گو و تبادلات فرهنگی که در حاشیه چنین نشست‌هایی برگزار می‌شود، بهره مند خواهد شد.
قائم ‌مقام ایکوم ایران همچنین از رونمایی طرح موزه بزرگ منطقه آزاد چابهار، همزمان با برگزاری نشست «آسپک ۲۰۱۷»، در این منطقه خبر داد.

** تصویب تهیه فهرست آثار در خطر ایران
۱۹ خردادماه سال جاری و در حاشیه برگزاری اجلاس سالیانه کمیته مشورتی ایکوم در پاریس، بر تهیه فهرست قرمز ایران تأکید شد و زمان اجرایی شدن آن به‌ تصویب رسید.
محیط ‌طباطبایی پیش‌تر در این باره گفته بود: کمیته ملی موزه‌های ایران با همکاری کمیته بین‌المللی ایکوفوم (موزه شناسی) و دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران، فهرست «آثار در خطر ایران» را تهیه می‌کنند.
وی افزود: این فهرست که «Red List» نامیده می‌شود، به ‌دنبال مطالعه گسترده، بررسی و طبقه‌بندی آثار فرهنگی و تاریخی ایران و شناخت این آثار در گوشه و کنار جهان تهیه می‌شود.
مشاور رئیس پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی و گردشگری درباره اهمیت این توافق تأکید کرده بود: با این توافق، علاوه ‌بر ایجاد امکان شناسایی و رصد میراث‌ فرهنگی ایران در سراسر جهان، زمینه مذاکره و گفت‌و‌گو برای احقاق حق مالکیت معنوی و مادی ایران فراهم می‌شود.


منبع:خبرگزاری ایرنا/

پست های مرتبط