logo-vodu
اخبارورزشی-داخلی
                  
۱۳۹۶/۱۱/۱۰
                
5 سال قبل

بررسی شرایط شمشیربازی برای المپیک۲۰۲۰/پنجمین رشته مدال‌آورمی‌شویم

شمشیربازی-کسب سهمیه المپیک-کمیته ملی المپیک

به گفته رئیس فدراسیون شمشیربازی برنامه ریزی های این فدراسیون بر این اساس است که شمشیربازان برای المپیک توکیو بتوانند از بخش تیمی و از طریق رنکینگ جهانی صاحب سهمیه شوند.

قهرمانی محمد رهبری و عنوان سوم علی پاکدامن نتیجه حضور تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر در  رقابت‌های جام جهانی ستلایت بود که به میزبانی تفلیس گرجستان برگزار شد. این رقابت ها  با حضور ۴۵ شمشیرباز از ۱۲ کشور و فقط در بخش انفرادی برگزار شد و در نهایت منجر به صعود مدال آوران کشورمان (رهبری و پاکدامن) در رنکینگ جهانی هم شد چراکه رقابت های جام جهانی ستلایت گرجستان از جمله رویدادهای دارای رده بندی جهانی بود.

از دیگر رویدادهای تاثیرگذار در رنکینگ جهانی شمشیربازان، مسابقات جام جهانی ایتالیا و لهستان است که اواخر بهمن ماه و اسفندماه برگزار می شود و تیم ملی ایران نیز در آنها حضور خواهد داشت. به خصوص اینکه این دو رویداد در بخش تیمی برگزار می شود و عملکرد موفق در آنها می تواند به حفظ و بهبود جایگاه ششمی تیم ایران در رنکینگ جهانی کمک کند.

فضل الله باقرزاده رئیس فدارسیون شمشیربازی تاکید دارد که همه این اعزام ها به خاطر المپیک توکیو است و اینکه بتوانیم برای این بازی ها از طریق بخش تیمی صاحب سهمیه شویم.

آغاز کسب امتیاز المپیک از سال آینده 
وی در این زمینه توضیح بیشتری داد و گفت: از سال آینده میلادی رقابت های کسب سهمیه المپیک آغاز می شود. در واقع از سال آینده امتیاز به دست آمده از مسابقاتی که دارای رنکینگ جهانی هستند، روی جایگاه جهانی شمشیربازان برای کسب سهمیه المپیک تاثیر مستقیم خواهد داشت اما ما از همین امسال در هر رویداد معتبر و بزرگی شرکت خواهیم کرد تا بازیکنان مان از هر نظر شرایط خیلی بهتری کسب کنند و بتوانیم حضوری پررنگ تر همراه با کسب مدال در المپیک داشته باشیم.

می خواهیم با سهمیه تیمی در المپیک توکیو شرکت کنیم
رئیس فدراسیون شمشیربازی با یادآوری اینکه بر خلاف المپیک ریو، رقابت های شمشیربازی اسلحه سابر المپیک توکیو در بخش تیمی هم برگزار می شود، خاطرنشان کرد: بر این اساس سهمیه این دوره بازی ها در دو بخش انفرادی و تیمی توزیع می شود. ما می توانیم همچون المپیک ریو با صاحب سهمیه انفرادی در بازی ها شرکت کنیم اما برای مان خیلی اهمیت دارد که بتوانیم از طریق سهمیه تیمی به المپیک توکیو راه پیدا کنیم و تمام برنامه ریزی های مان هم بر همین اساس است چرا که در صورت کسب سهمیه تیمی المپیک، با تیمی چهار نفره در بازی ها شرکت می کنیم که از این ترکیب، سه نفر می توانند در دیدارهای انفرادی هم حضور پیدا کنند.

چگونگی دستیابی به سهمیه تیمی المپیکی توکیو 
باقرزاده در مورد چگونگی کسب سهمیه تیمی برای بازی های المپیک توکیو توضیح داد و خاطرنشان کرد: چهار تیم اول دنیا همراه با تیم های اول قاره ها به طور مستقیم صاحب سهمیه المپیک می شوند. حال اگر تیمی که اول قاره خود است از طریق رنکینگ جهانی – به عنوان یکی از چهار تیم اول – صاحب سهمیه شد، سهمیه قاره ای آن تیم به تیم دوم همان قاره تعلق می گیرد.

بررسی وضعیت ایران؛ می توانیم از رنکینگ جهانی سهمیه بگیریم؟
وی با یادآوری اینکه درحال حاضر تیم شمشیربازی اسلحه سابر ایران در رده ششم رنکینگ جهانی قرار دارد، یادآور شد: فعلا کره جنوبی به لحاظ رنکنیگ، بهترین تیم آسیایی است که در صدر رنکینگ جهانی هم قرار دارد. ایران هم در میان تیم های آسیایی دوم است. اگر همین شرایط تا زمان نهایی شدن سهمیه های المپیک حفظ شود، کره جنوبی از طریق رنکینگ جهانی سهمیه خود را می گیرد و آنوقت سهمیه بهترین تیم آسیا به ایران می رسد. این موضوع خیلی دور از دسترس ما نیست اگرچه می توانیم از طریق رنکینگ جهانی و به عنوان یکی از چهار تیم برتر این رنکینگ سهمیه بگیریم.

فاصله زیادی با آسیایی ها داریم
رئیس فدراسیون شمشیربازی در این رابطه ادامه داد: در میان تیم های آسیایی و بر اساس رنکینگ جهانی، تیم هایی مانند چین، ژاپن، هنگ کنگ و قزاقستان بعد از ایران قرار دارند و فاصله زیادی هم با ما دارند. خیلی سخت است که این تیم ها بتوانند خود را به ما برسانند و تهدیدی برای شمشیربازی ایران باشند. در کل اینکه اگر تا سال آینده همین شرایط فعلی تیم ها در رنکینگ جهانی حفظ شود، ایران سهمیه تیمی برای المپیک می گیرد. در کل تلاش مان این است شرایط فعلی را حفظ و بهبود بخشیم. حتی به اینکه از طریق رنکینگ جهانی و  به عنوان یکی از چهار تیم برتر جهان سهمیه بگیریم هم فکر می کنیم به خصوص اینکه تا ۲ ماه پیش جزو چهار تیم برتر جهان بودیم.

پنجمین رشته مدال آور المپیک خواهیم شد 
نایب رئیس کمیته ملی المپیک علاوه بر کسب سهمیه تیمی از طریق رنکینگ جهانی روی مدال شمشیربازی در المپیک هم حساب می کنیم، تصریح کرد: شمشیربازی بعد از کشتی، وزنه برداری، تکواندو و دوومیدانی  پنجمین رشته مدال آور ایران در المپیک خواهد شد. عملکردی که شمشیربازان ما در المپیک ریو داشتند نشان داد که توانایی و استحقاق مدال در میان آنها وجود دارد.

تمام برنامه های فخری را مو به مو اجرا می کنیم تا متزلزل نشویم
باقرزاده با بیان اینکه تا زمان آغاز رقابت های کسب امتیاز المپیک و نهایی شدن سهمیه، شمشیربازان اسلحه سابر ایران در تمام رویدادهای تاثیرگذار حضور خواهند داشت گفت: پیمان فخری به عنوان سرمربی تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر از برنامه تمام رویدادهای پیش رو مطلع بوده و آنها در برنامه تیم ملی قرار داده است. همه این برنامه ها در نشست های کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش مطرح می کنیم و با حمایت این دو نهاد در آنها شرکت می کنیم چون حتی اگر در یک رویداد هم غیبت داشته باشیم باعث متزلزل شدن شمشیربازان می شود. به هر حال شمشیربازان همه کشورها مصمم به کسب سهمیه هستند و در حال آماده سازی.

در جاکارتا رنگ طلا را می بینیم
وی همچنین با اشاره به درپیش بودن بازی های آسیایی ۲۰۱۸ و اینکه نتایج این رقابت ها هم برای شمشیربازی و در کل کاروان ایران اهمیت زیادی دارد، گفت: رقیب اصلی ما در بازی های آسیایی کره جنوبی است. ما در بازی های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون با کره ای ها فینالیست شدیم اما مقابل آنها شکست خوردیم و به نایب قهرمانی بسنده کردیم. البته الان اوضاع خیلی متفاوت شده است. از آن فینال تا به امروز، شمشیربازان اسلحه سابر ایران و کره جنوبی سه بار با هم دیدار داشته اند که در دو دیدار کره ای ها با نتایج ۴۵ بر ۴۴ و ۴۵ بر ۴۳ پیروز شده اند و در یک دیدار هم ما با نتیجه ۴۵ بر ۳۸ به برتری دست یافتیم. فاصله ایران و کره جنوبی خیلی زیاد نیست. می توانیم در اندونزی رنگ طلا را ببینیم.

رهبری در گرجستان کار بزرگی انجام داد 
رئیس فدراسیون شمشیربازان به عملکرد تیم اعزامی به مسابقات جام جهانی ستلایت گرجستان اشاره کرد و یادآور شد: عملکرد محمد رهبری دراین رقابت ها خیلی خوب بود. رهبری با شکست «بازادزه » کار بزرگی انجام داد. این شمشیرباز گرجستانی جزو ۱۶ نفر برتر دنیاست که چند قهرمانی جهان هم در اختیار دارد. در همین رقابت ها این شمشیرباز، پاکدامن را شکست داد اما رهبری مقابل او پیروز شد.

پدیده داریم 
فضل الله باقرزاده در بخش پایانی صحبت های خود گفت: مجتبی عابدینی در رقابت های تفلیس حضور نداشت اما قطعا به رویدادهای آتی اعزام می شود. ضمن اینکه در همین مسابقات گرجستان پدیده ای به اسم نیما زاهدی خود را نشان داد که قطعا در آینده از او بیشتر خواهیم شنید. به هر حال فدراسیون در کنار آماده نگه داشتن شمشیربازان ملی پوشان، از توجه به دیگر شمشیربازان و آماده سازی آنها غافل نیست و حضور نیما زاهدی در گرجستان هم بیانگر همین موضوع است. زاهدی در این رقابت ها خیلی خوب ظاهر شد. باید روی چنین شمشیربازانی خیلی بیشتر کار کنیم تا تیم ملی برای آینده پشتوانه های قابل اعتمادی داشته باشد.


منبع:خبرگزاری مهر/

پست های مرتبط