logo-vodu
اخبار سیاسی-خارجی
                  
۱۳۹۶/۱۱/۱۰
                
1 سال قبل

المپیک زمستانی کره جنوبی؛ فرصت ها و تهدیدها

کره جنوبی-المپیک زمستانی-کره شمالی

اندیشکده آمریکایی شورای روابط خارجی، تحقق امیدهای کره جنوبی برای مطرح کردن خود به عنوان میزبان مدرن و باکفایت المپیک زمستانی ۲۰۱۸ منوط به همکاری جدی همسایه شمالی اش است.

در مقاله منتشر شده در تارنمای اطلاع رسانی این اندیشکده آمده است:
« این اولین بار پس از بازی های تابستانی ۱۹۸۸ در سئول می باشد که کره جنوبی میزبان بازی های المپیکی است که نشان از چرخش تاریخی دارد که گستره دیپلماسی این کشور را با کشورهای بلوک شرق وسعت می بخشد، به گذار دیپلماتیک کره جنوبی کمک می کند و دستاوردهای یک کشور به سرعت در حال توسعه را برای دنیا به نمایش می گذارد.
برگزاری المپیک زمستانی در پیونگ چانگ کره جنوبی حامل منافع دیپلماتیک، سیاسی و بهبود وجه این کشور در سطح جهانی است.
* رتبه جهانی اقتصاد کره جنوبی
کره جنوبی در سال ۱۹۸۸ رتبه هجدهم را در میان اقتصادهای بزرگ دنیا داشت و المپیک سئول برای یکی از نوظهورترین شیوه های دمکراسی های جهان به منزله تایید ورود کره جنوبی به عرصه جهان پیشرفته به شمار می رفت.
امروزه، کره جنوبی دارای اقتصاد صنعتی است که رتبه جهانی آن در سال ۲۰۱۶، یازدهم بود. المپیک زمستانی امسال حاکی از توان کره جنوبی برای هدایت یک رویداد جهانی، فرصتی برای به ارمغان آوردن صلح برای شبه جزیره کره و ترویج قدرت نرم سئول از طریق فیلم، موسیقی و سایر امکانات فرهنگی است.
با توجه به تهدیدهای کره شمالی، موافقت پیونگ یانگ با شرکت در بازی های المپیک به منزله بیمه نامه ای برای رفع نگرانی های همسایه جنوبی درباره تهدیدهای کره شمالی در طول بازی ها و نیز کاهش موقت تنش ها است.
* مخاطرات میزبانی المپیک زمستانی
اشتیاق کره جنوبی برای میزبانی هیات اعزامی کره شمالی خالی از مخاطره نیست. همسویی و تلفیق با کره شمالی در بازی های المپیک زمستانی می تواند نقش کره جنوبی به عنوان میزبانی که یک دهه صرف آماده شدن آن کرده است را تحت الشعاع قرار دهد. تصمیم به تشکیل تیم واحد هاکی زنان، اقدامی تاریخی است که البته، با اعتراضات جوانان کره جنوبی را برانگیخت.
یافته های نظرسنجی اخیر از مردم کره جنوبی نشان می دهد، ۷۰ درصد آنها مخالف تشکیل تیم مشترک با کره شمالی هستند.
طبق این نظرسنجی، ۸۰ درصد از پرسش شوندگان در کره جنوبی با حضور کره شمالی در بازی های المپیک امسال موافق بودند.
یکی دیگر از مخاطرات تلفیق تیم های دو کره در این المپیک، توجه بیش از حد به سمبولیسم (نمادگرایی) صلح، نبود پیشرفت در زمینه کاهش تنش ها و یاس و سرخوردگی در پایان بازی ها است.
علاوه بر این، موافقت کره جنوبی با ورود بیش از ۶۰۰ تبعه کره شمالی می تواند با تحرکات روزافزون در شورای امنیت سازمان ملل برای اعمال تحریم های اقتصادی بیشتر علیه پیونگ یانگ و انزوای سیاسی به خاطر برنامه هسته ای این کشور باشد. از سوی دیگر پیونگ یانگ می تواند از روابط گرم خود با سئول به عنوان سپری در مقابل تهاجم احتمالی آمریکا استفاده کند و خواستار لغو رزمایش های مشترک آمریکا و کره جنوبی تا پایان سال ۲۰۱۸ شود.
با وجود کاهش تنش های دیپلماتیک بین دو کره، حضور کره شمالی در بازی های المپیک امسال، هیچ یک از توافقنامه هایی که تا امروز بین دو کره امضا شده است، مانع از تشدید دوباره تنش ها در شبه جزیره کره پس از پایان بازی ها و بازگشت هیات همسایه شمالی به کشورش نخواهد شد.
حضور مقامات رده بالای کره شمالی در حاشیه بازی های المپیک فرصتی برای تبدیل حسن تفاهم المپیکی به گفت وگوهای متوقف شده صلح فراهم می کند. تمایل کره شمالی به ادامه مذاکرات دو کره و برقراری دیپلماسی هسته ای مستقیم بین دو کره و آمریکا، مطلوب ترین نتایج فوری مورد انتظار از حضور کره شمالی در بازی های پیونگ چانگ است. در غیر این صورت، پس از پایان بازی های المپیک، رزمایش های مشترک آمریکا و کره جنوبی و آزمایش های موشکی کره شمالی از سرگرفته خواهد شد و تحولات شبه جزیره کره به تقابل و رویارویی نزدیک و نزدیک تر خواهد شد.
* آیا رونق دیگری در انتظار صنایع کره جنوبی است؟
گرچه کنش های سیاسی و شرایط بازی های المپیک ۲۰۱۸ پیونگ چانگ با المپیک ۱۹۹۸ سئول متفاوت است اما، تدارک برگزاری هر دو المپیک با تغییرات مهم سیاسی داخلی همزمان بود. المپیک ۱۹۸۸ سئول فشار داخلی برای جایگزینی حکومت دیکتاتوری نظامی با دمکراسی مستقیم را تقویت کرد. سازوکارهای حکومت دمکراتیک کره جنوبی در برابر اعتراضات آرام مردم به فساد رئیس جمهوری در سال ۲۰۱۷، نمایانگر انعطاف حکومت بود. درواقع، المپیک پیونگ چانگ به جای آن که نقش تسریع کننده روند اصلاحات را ایفا کند، در حکم جایزه ای برای بازی سیاسی جنجالی و پرهیاهو و موید این قضیه می باشد که حاکمیت کره جنوبی وارد مرحله بلوغ و تجدد شده است.
المپیک های ۱۹۸۸ و ۲۰۱۸ موجب توسعه زیرساخت کره جنوبی و ارتقای قابل توجه بخش حمل و نقل عمومی، امکانات ورزشی و پارک های عمومی در محل های برگزاری این بازی ها شد.
بازی های ۱۹۸۸، نگاه بینندگان بی شماری را در سراسر جهان متوجه کره جنوبی کرد و نشان های تجاری شرکت های بزرگ این کشور مانند هیوندای، سامسونگ و لاکی گلداستار (ال جی) را روانه بازارهای جهانی جدید کرد.
فناوری های پیشرفته و محصولات فرهنگی کره جنوبی امید دارند به واسطه المپیک پیونگ چانگ، از بازگشت کشورشان به مرکز توجه جهان، بیشترین نفع را ببرند.
اگر المپیک ۱۹۸۸ در حد مراسم بازی های المپیک بود، کره جنوبی دوست دارد بازی های پیونگ چانگ مهر تاییدی بر ورود این کشور به مرحله بلوغ و تجدد برای میزبانی این رویداد جهانی باشد. این بازی ها فرصت و ابزاری منحصربفرد اما، زودگذر به منظور تلاش برای رفع اختلافات دو کره فراهم می کند.


منبع:خبرگزاری ایرنا/

پست های مرتبط