logo-vodu
اخبار سیاسی-خارجی
                  
۱۳۹۶/۰۸/۲۸
                
3 سال قبل

استقبال رژیم صهیونیستی از بسته شدن دفتر سازمان آزادی بخش فلسطین در آمریکا

رژیم صهیونیستی-فلسطین-آمریکا

دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیسی با صدور بیانیه ای ضمن استقبال از بسته شدن دفتر سازمان آزادی بخش فلسطین در واشنگتن ادعا کرد احتمالا این مساله با قوانین آمریکا مرتبط باشد.

به گزارش امروز (یکشنبه) پایگاه خبری رام الله الاخباری، بیانیه رژیم صهیونیستی با اعلام حمایت رژیم صهیونیستی از اقدام آمریکا ،خواستار تداوم آن تا تحقق پیشرفت صلح وامنیت در منطقه شد .
نبیل ابو ردینه سخنگوی ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین، اقدام آمریکا برای بستن دفتر سازمان آزادی بخش فلسطین در واشنگتن را اقدامی بی سابقه در روابط تشکیلات خودگردان فلسطین و آمریکا توصیف کرد.
ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین با صدور بیانیه ای از اقدام اخیر آمریکا برای مسدود کردن دفتر سازمان آزادی بخش فلسطین در واشنگتن ابراز شگفتی و تعجب کرد ورویکرد آمریکا برای بستن دفتر سازمان آزادی بخش فلسطین را اقدامی بی سابقه در روابط واشنگتن و فلسطین عنوان کرد.
«نبیل ابو ردینه» سخنگوی ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که اقدام اخیر آمریکا می تواند پیامدهای خطرناکی بر روند مذاکرات صلح در خاورمیانه و روابط آمریکا و جهان عرب داشته باشد و به تلاش برای رسیدن به صلح در خاورمیانه ضربه می زند.
به گفته ابو ردینه اقدام آمریکا عجیب است زیرا در دیدارهای محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا ،به توافقاتی در خصوص زمینه سازی برای از سرگیری گفتگوهای سازش دست یافته بودند. وی تأکید کرد که طرف فلسطینی در چند ماه گذشته و طی دیدارهای متعددی که با آمریکایی ها داشته هیچ طرحی برای صلح دریافت نکرده است که همین مسأله صلاحیت آمریکا برای بازی کردن نقش میانجی در پرونده فلسطین را از بین می برد.
سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که این مسأله به معنای عقب نشینی واشنگتن از مسئولیت خود به عنوان حامی روند حل سیاسی پرونده فلسطین و طرح صلحی است که دونالد ترامپ وعده آن را داده بود. ابو ردینه تأکید کرد که اقدام اخیر آمریکا برای بستن دفتر «ساف» به نوعی پاداش به اسرائیل است که ضمن مخالفت با راهکار دو دولت و ادامه شهرک سازی در تلاش های آمریکایی ها برای حل پرونده فلسطین کارشکنی کرده بود.
پیشتر «ریاض المالکی» وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین ضمن انتقاد از ایالات متحده اعلام کرده بود که با وجود گذشت دو روز از تاریخ اعتبار ۶ ماهه مجوز نمایندگی سازمان آزادی بخش فلسطین در واشنگتن «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا هنوز این مجوز را تمدید نکرده است.
المالکی معتقد است که این اقدامات ممکن است بخشی از سیاست اعمال فشار و تهدید آمریکا علیه تشکیلات خودگردان فلسطین برای تحت فشار قرار دادن این سازمان در خصوص مسائل سیاسی مرتبط با پرونده فلسطین باشد.
خبرگزاری «آسوشیدپرس» هم پیشتر به نقل از مسئولان آمریکایی گزارش داده بود که واشنگتن به نمایندگی سازمان آزادی بخش فلسطین در واشنگتن هشدار داده که باید در مذاکرات صلح با اسرائیل به صورت جدی مشارکت داشته باشند و فلسطینی ها را تهدید کرده است.
محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین سپتامبر( شهریور) گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل با شکایت از رژیم صهیونیستی به دادگاه جنایی بین المللی خواستار مجازات آن شد.
دولت آمریکا به فلسطینی ها هشدار داد که دفترشان در واشنگتن را تعطیل می کند، مگر اینکه تشکیلات خودگردان به طور جدی وارد مذاکرات سازش با رژیم صهیونیستی شود.
دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین و سفارت رژیم صهیونیستی در واشنگتن هنوز در مورد هشدار دولت آمریکا، اظهارنظری نکرده اند.
اگرچه رژیم صهیونیستی و طرف فلسطینی درحال مذاکرات مستقیم و فعالانه ای نیستند، دولت ترامپ در جهت میانجیگری برای انعقاد توافق سازش برای پایان دادن به درگیری های خاورمیانه اقدام کرده است. مقام های کاخ سفید با هدایت جرد کوشنر داماد ترامپ درحال آماده کردن طرحی پیشنهادی برای سازش هستند.
طبق این گزارش، آمریکا به سازمان آزادیبخش فلسطین اجازه داد دفتر خود در واشنگتن را در سال ۱۹۹۴ دایر کند. در سال ۲۰۱۱ در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، فلسطینی ها توانستند پرچم شان را بر فراز این دفتر به اهتزار درآورند.
تبصره ای مبهم در قانون آمریکا حاکی است که چنانچه تشکیلات خودگردان، رژیم صهیونیستی را به دلیل ارتکاب جنایت علیه فلسطینی ها در دیوان بین المللی کیفری تحت پیگرد قانونی قرار دهد، دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین در واشنگتن بسته می شود.
یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا گفت که محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان با درخواست از این دادگاه برای تحقیق در مورد رژیم صهیونیستی، از این خط قرمز عبور کرده است. اما این قانون، یک راه برون رفت نیز برای رئیس تشکیلات خودگردان باقی گذاشته است.
مقام آمریکایی یادآور شد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۹۰ روز زمان دارد تا احتمال مذاکرات مستقیم و هدفمند تشکیلاتخودگردان با رژیم صهیونیستی را مورد بررسی قرار دهد که درصورت تائید این مساله، فلسطینی ها می توانند دفتر خود در واشنگتن را حفظ کنند.
از سویی، «ریاض مالکی» وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان به تهدید آمریکا واکنش نشان داد و گفت که فلسطینی ها تسلیم زور نمی شوند.
وی با اعلام اینکه تشکیلات خودگردان منتظر ارتباط بیشتری از طرف دولت آمریکا می ماند، افزود: اکنون توپ در زمین آمریکایی هاست.
درهمین حال، آمریکا یادآور شد که حتی در صورت بستن دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین، روابط واشنگتن با فلسطینی قطع نمی شود.
دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین و سفارت رژیم صهیونیستی در واشنگتن هنوز اظهار نظری در مورد هشدار دولت آمریکا، نکرده اند.
اگرچه رژیم صهیونیستی و طرف فلسطینی درحال مذاکرات مستقیم و فعالانه ای نیستند، دولت ترامپ در جهت میانجیگری برای انعقاد توافق سازش برای پایان دادن به درگیری های خاورمیانه اقدام کرده است. مقام های کاخ سفید با هدایت جرد کوشنر داماد ترامپ درحال آماده کردن طرحی پیشنهادی برای سازش هستند.
طرف فلسطینی به این طرح با دیده تردید می نگرد، زیرا به دلیل ارتباط نزدیک ترامپ با رژیم صهیونیستی، توافق پیشنهادی وی برای فلسطینی ها خوشایند نخواهد بود.
در همین حال، تهدید به تعطیلی دفتر فلسطینی ها در واشنگتن، فشاری مضاعف از طرف دولت ترامپ است تا تشکیلات خودگردان را برای نشستن پشت میز مذاکره متقاعد کند.
براساس این گزارش، آمریکا به سازمان آزادیبخش فلسطین اجازه داد دفتر خود در واشنگتن را در سال ۱۹۹۴ دایر کند. در سال ۲۰۱۱ در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، فلسطینی ها توانستند پرچم شان را بر فراز این دفتر به اهتزار درآورند.


منبع:خبرگزاری ایرنا/

پست های مرتبط